Aşk Nedir

Aşk Nedir

AŞK NEDİR

Aşk Nedir Aşkın tarifini kek tarifi gibi anlatmamı beklemeyin öncelikle. Aşk bu adı üstünde üç harf, bir kelime, tek hece… Tek heceli bir kelime fakat anlamı o kadar büyük ve derin ki… Tarif edilemez bir boyut yükleniyor haliyle. Genelde baş döndüren midede kelebek uçurtan bir şeymiş gibi nitelendirilir fakat olay aslında böyle değil. Sıkıntı şu, bazen aşk sanılan olay hislerdir.

His adı üstünde. Aşk, bir his değildir. Sevgi yapay bir gerçekliktir. Soyut ama gerçek. Düşünceden uzak, umutsuzluğa yakın. “Evlilik aşkı öldürüyor hocam.” Hayır, asla. Sana sözüm şudur ki sen aşık olmamışsın ustad. Eğer olsaydın bu sözünden dolayı utanırdın. sevmek öyle bir şey ki sadece kadına yahut erkeğe duyulmaz. Evrendeki hatta evrende dahi olmayan şeye bile güdülebilir. Bir çocuk düşünelim kalbi saf, maksadı saf, içinde hin bulunmayandır o… Bu çocuğun oyuncak ayısına güdüsü aşktır işte.

Tamamen safiyane, tamamen doğal. Koşulsuz şartsız sahiplenici ve koruyucu. Zaten aşkta bu hislerin doğrultusunda oluşmaz mı? Korumak, sahiplenmek, düşünmek, arzulamak, kıskanmak, özlemek, sevmek… Sevgi aşkı besler. Aşkta sevgiyi pekiştirir. Bu kısır döngü saygıyla nicelendirilir. Seven insan saygı duyar… Seven insan kıskanır fakat kısıtlamaz. Çünkü sevdiği, aşık olduğu insanın özgür olunca mutlu olacağını bilir ve aşık olduğu insanın mutluluğu kişiyi mutlu eder ve bundan haz duyar.

İşte üstadın dediği gibi “Evlilik aşkı öldürüyor.” lafı da kısıtlamadan kaynaklanıyor. Sen özgürsün, özgürsün ki aşık oluyorsun. Bırak karşı tarafta özgür olsun ki, sana karşı olan aşkı hiç tükenmesin. Evet konu aşktı saptı, gitti.. Böylesine açıklanması güç bir enerjiyi anlatabilecek kelime yok. Aşkı anlatamazsın. Sadece yaşarsın. Çünkü parmak izi gibi aşkta kişiden kişiye değişir.

Özeldir, özneldir aşksız. Kısacası hayatta yaşanılması gereken en güzel ve özel şeydir sevilmek. Aşksız insan umutsuzluğa düşer ve körelir… Günümüz dünyasında bu jenerasyonda aşk yok, sevgi var deniyor. Ama aşk olmaz ise sevgi nasıl oluşacak ki? Kısacası aşık olan, aşık olanın halinden anlar. Aşk olunması güç fakat yaşanırken tapılan enerji. Kısacası aşk varoluşu en mükemmel en gizemli olan enerjisi ile mutluluğa hapseden muazzam bir şey…

Aşk Nedir


Yazar: admin

Görüntüleme: 468 defa

Kategori: Chat Odaları, Genel, Harika Chat, Mobil Sohbet, ÖzeL Chat, Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 2024

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50